Student Achievers

Students’ Achievements : Session 2017-18

 

Games and Sports

Regional Sports Meet 2017-18

Athletics U-17 Boys

S.No.

Event

Name of Student

Position

Medal

1.

100m

Mahavir Singh Gurjar

1st

Gold

2.

200 m

Mahavir Singh Gurjar

1st

Gold

3.

4x100 m

Mahavir Singh Gurjar

2nd

Silver

4.

4x100 m

Umed

2nd

Silver

5.

4x100 m

Nikhil

2nd

Silver

6.

4x100 m

Aman

2nd

Silver

 

Athletics U-17 Girls

S.No.

Event

Name of Student

Position

Medal

1.

400m

Pranjal Singh Jadon

2nd

Silver

2.

100 m

Anisha

3rd

Bronze

3.

200 m

Anisha

3rd

Bronze

 

Badminton U-17 Boys

S.No.

Event

Name of Student

Position

Medal

1.

Badminton

Yash

3rd

Bronze

2.

Badminton

Vihan

3rd

Bronze

3.

Badminton

Shivam

3rd

Bronze

 

Judo U-17 Girls

S.No.

Event

Name of Student

Position

Medal

1.

-44 Kg Judo

Parisha

1st

Gold

 

Judo U-14 Girls

S.No.

Event

Name of Student

Position

Medal

1.

-48 Kg Judo

Himanshi

1st

Gold

 

Swimming U-14 Boys

S.No.

Event

Name of Student

Position

Medal

1.

Swimming

Devanshu

1st

3 Gold

2.

Swimming

Pranay Pratap Rathore

2nd

Silver

3.

Swimming

Pranay Pratap Rathore

3rd

Bronze

 

Swimming U-17 Boys

S.No.

Event

Name of Student

Position

Medal

1.

Swimming

Ritesh Sharma

2nd

Silver

2.

Swimming

Ritesh Sharma

3rd

2 Bronze

3.

Swimming

Jang Pithang

1st

Gold

4.

Swimming

Jang Pithang

3rd

Bronze

5.

Swimming

Yashvardhan

1st

3 Gold

6.

Swimming

Aryan Rana

2nd

3 Silver

 

Skating U-14 Boys

S.No.

Event

Name of Student

Position

Medal

1.

Skating

Daksh

1st

Gold

2.

Skating

Daksh

2nd

2 Silver

3.

Skating

Abhishek Jayan

1st

2 Gold

4.

Skating

K. Bhanu

1st

Gold

5.

Skating

K. Bhanu

2nd

2 Silver

 

Skating U-14 Girls

S.No.

Event

Name of Student

Position

Medal

1.

Skating

Riya

1st

Gold

2.

Skating

Riya

2nd

2 Silver

 

Kho-Kho U-14 Boys

S.No.

Event

Name of Student

Position

Medal

1.

Kho-Kho

Omkar

1st

Gold

2.

Kho-Kho

Sanjay

1st

Gold

3

Kho-Kho

Prashant

1st

Gold

4

Kho-Kho

Sushil

1st

Gold

5

Kho-Kho

Tushar Pal

1st

Gold

6

Kho-Kho

Aman

1st

Gold

7

Kho-Kho

Deepak

1st

Gold

8

Kho-Kho

Nikhil

1st

Gold

9

Kho-Kho

Ravi

1st

Gold

10

Kho-Kho

Naman

1st

Gold

11

Kho-Kho

Varun

1st

Gold

12.

Kho-Kho

Rahul

1st

Gold

 

 

 

 

 

 

Kho-Kho U-14 Girls

S.No.

Event

Name of Student

Position

Medal

1.

Kho-Kho

Krishna

2nd

Silver

2.

Kho-Kho

Namrata

2nd

Silver

3

Kho-Kho

Muskan

2nd

Silver

4

Kho-Kho

Mahi

2nd

Silver

5

Kho-Kho

Ritika

2nd

Silver

6

Kho-Kho

Nishu

2nd

Silver

7

Kho-Kho

S. Bhargavi

2nd

Silver

8

Kho-Kho

Smriti

2nd

Silver

9

Kho-Kho

Ritu

2nd

Silver

10

Kho-Kho

Shruti

2nd

Silver

11

Kho-Kho

Kusum

2nd

Silver

12.

Kho-Kho

Deepti

2nd

Silver

 

Kho-Kho U-19 Girls

S.No.

Event

Name of Student

Position

Medal

1.

Kho-Kho

Lamboithem

1st

Gold

2.

Kho-Kho

Avantika

1st

Gold

3

Kho-Kho

Tannu

1st

Gold

4

Kho-Kho

Sanjeevni

1st

Gold

5

Kho-Kho

Unnati

1st

Gold

6

Kho-Kho

Stuti

1st

Gold

7

Kho-Kho

Vanshika

1st

Gold

8

Kho-Kho

Khushi

1st

Gold

9

Kho-Kho

Tanuja

1st

Gold

10

Kho-Kho

Aditi

1st

Gold

11

Kho-Kho

Shivali

1st

Gold

12.

Kho-Kho

Kritika

1st

Gold

 

Yoga U-14 Girls

S.No.

Event

Name of Student

Position

Medal

1.

Yoga

Vridhi Mishra

3rd

Bronze

2.

Yoga

Deepshikha

3rd

Bronze

3

Yoga

Riya Rana Kumari

3rd

Bronze

4

Yoga

Snehashree

3rd

Bronze

5

Yoga

Sakshi

3rd

Bronze

 

 

 

 

 

 

KVS National Sports Meet 2017-18

Selected Students for the KVS National Sports Meet 2017

S.No.

Name of Students

Event

1.

Mahavir Singh Gurjar

Athletics 100 m Boys

2.

Parisha

Judo U-17 Girls -44 Kg

3.

Himanshi

Judo U-14 Girls -48 kg

4.

Abhishek Jayan

Skating U-14 Boys

5.

Tannu

Kho-Kho U-19 Girls

6

Avantika

Kho-Kho U-19 Girls

7

Sanjeevni

Kho-Kho U-19 Girls

8

Lamboithem

Kho-Kho U-19 Girls

9.

Devanshu

Swimming U-17 Boys

10

Yashvardhan

Swimming U-17 Boys

11

Lakhya Jyoti

Kho-Kho U-19 Boys

12

Omkar

Kho-Kho U-14 Boys

13

Sanjay

Kho-Kho U-14 Boys

14

Prashant

Kho-Kho U-14 Boys

15

Sushil

Kho-Kho U-14 Boys

16

Tushar Pal

Kho-Kho U-14 Boys

17

Aman

Kho-Kho U-14 Boys

18

Deepak

Kho-Kho U-14 Boys

19

Nikhil

Kho-Kho U-14 Boys

20

Ravi

Kho-Kho U-14 Boys

21

Naman

Kho-Kho U-14 Boys

22

Varun

Kho-Kho U-14 Boys

23

Rahul

Kho-Kho U-14 Boys

 

Position Holders in KVS National Sports Meet 2017

S.No.

Name of Student

Event

Position

Medal

1.

Mahavir Singh Gurjar

100 m Athletics

1st

Gold

2.

Himanshi

Judo U-14 -48kg

1st

Gold

 

Parisha

Judo U-17 -44kg

3rd

Bronze

 

 

Selected Students for SGFI

S.No.

Name of Student

Event

1.

Mahavir Singh Gurjar

100 m Athletics

2.

Himanshi

Judo U-14 -48kg

 

 

 

 

KVS Regional Social Science Exhibition 2017-18

Participants

S.No.

Name of Student

Event

1.

Pranjal Singh Jadon

File- Women Empowerment

2.

Vaibhavi

Debate English

3.

Khushi

Elocution English

4.

Parisha

Debate Hindi

5.

Shubangee Maurya

English Elocution

6.

Kanak

Sanskrit Shloka

 

Winners

S.No.

Name of Student

Event

1.

Pranjal Singh Jadon

File- Women Empowerment

2.

Vaibhavi

Debate English

3.

Khushi

Elocution English

 

Selected Students for KVS National Social Science Exhibition 2017-18

S.No.

Name of Student

Event

1.

Pranjal Singh Jadon

File- Women Empowerment

2.

Vaibhavi

Debate English

3.

Khushi

Elocution English

 

 

Science Olympiad

Students qualified for 2nd Round

S.No.

Name of Students

Class

1.

Punit Kumar

6th C

2.

Vinay Bhatt

6th C

 

Maths Olympiad

Students qualified for 2nd Round

S.No.

Name of Students

Class

1.

Akshaj Nayal

3rd B

2.

Kashyap

8th A

3.

Gaurav Balodi

10th

 

 

English Olympiad

Students qualified for 2nd Round

S.No.

Name of Students

Class

1.

Rochan Panda

3rd

2.

Aakriti Razdan

4th

3.

Kornika Hazra

5th

4.

Aishwarya Vinod

9th

5.

Himanshu Bisht

10th B

6.

Abhishek Nair

10th B

 

Scouts and Guides

Rajya Puraskar
Qualified Guides

S.No.

Name of Students

Class

1.

Parisha

9th B

2.

Nidhi

9th C

3.

Unnati

9th B

4.

Tanishka

9th B

 

Rajya Puraskar
Qualified Scouts

S.No.

Name of Students

Class

1.

Komal Singh

9th C

2.

Dushyant Kumar

9th C

3.

Yash

9th A

4.

Yogesh

9th A

 

Rashtrapati Puraskar Camp
Appeared Scouts

S.No.

Name of Students

Class

1.

Jatin Nagpal

10th B

2.

Aryan Raj

10th A